Назад
Назад
Restart лікування елайнерами після COVID-19?
Ортодонтія
22 липня

Коли пандемія перервала процес лікування пацієнтів елайнерами ClearCorrect, ортодонтам довелось застосовувати креативність у своїй роботі.

В новій статті на Impulse Play ми розглянемо кейс доктора стоматологічних наук Сінтії Лінн Ґрейвз.

У кейсі показані опції лікування та керування періодонтальною зв'язкою під час забезпечення перерваного процесу лікування за допомогою елайнерів.

Клінічний кейс

48-річна пацієнтка звернулася до клініки Сінтії Лінн Ґрейвз вперше та попросила про лікування елайнерами для «виправлення її викривленого зуба».

Діагностика пацієнта – відмінна нагода встановлення цілей лікування та окреслення очікувань. Такий огляд набуває особливого значення, коли відносини між ортодонтом та пацієнтом нові, і довіра — доволі крихка.

Під час огляду пацієнтки ортодонт зробила клінічні знімки, які чітко продемонстрували зношування нижніх різців

В клініці пацієнтці пояснили, як саме буде проводитись процедура вирівнювання зубів та чітко окреслили кожен етап роботи.

Лікування розпочалось успішно. Було знято відбитки, виготовлено та встановлено елайнери (Clear Aligners, ClearCorrect).

Один з членів сім'ї пацієнтки раніше проходив курс ортодонтичного лікування за допомогою елайнерів ClearCorrect, тому пацієнтка бажала отримати елайнери цієї ж фірми.

Ортодонти в своїй роботі надають перевагу ClearCorrect. Завдяки високій ясенній лінії елайнерів ClearCorrect ортодонт отримує елайнер, який забезпечує відмінну ретенцію, сприяє ефективним рухам зубів із меншою інтрузією верхніх та нижніх різців, та передбачає застосування меншої кількості атачментів.

Крім цього, матеріал, який використовується для виготовлення елайнерів ClearCorrect, показав високий рівень стійкості та прилягання. В результаті, пацієнт може отримати більш передбачувані результати та меншу кількість переглядів процесу лікування.

Під час четвертої перевірки елайнерів, зуб, що підлягав вирівнюваню, не показував запланованих результатів.

Тому було проведено позапланову інтерпроксимальну сепарацію емалі, щоб отримати місце, яке потрібне зубові для належної ротації на своє місце.

Інколи ортодонт має провести делікатну інтерпроксимальну сепарацію зубів, якщо зубові бракує достатнього простору для виконання запланованих рухів.

Навіть якщо було дотримано плану лікування, і пацієнт повністю задоволений, може з’явитися необхідність в додатковій інтерпроксимальній сепарації.

Кожен міжзубний простір має бути перевірений та припасований з використанням техніки в чотири руки із прикладанням тієї самої сили, під дією якої буде перебувати зуб протягом процесу лікування елайнерами.

Враховуючи, що періодонтальна зв'язка може прогинатися та пружинити, досить легко помилково вважати, що є достатньо простору, коли сусідні зуби насправді не мають достатнього зазору, щоб розминутися під дією сили елайнерів. В даному випадку, зуб № 22 не мав достатньо простору для ротації.

Під час виконання інтерпроксимальної сепарації емалі, так само слід прикласти силу до сусідніх зубів в напрямку їхнього запланованого руху. Це можна здійснити просто пучком пальця чи використати рукоятку, яка симулюватиме силу кожного елайнера.

В даному кейсі ортодонт прикладав силу до дистальної осьової стінки зуба № 21 в буккальному напрямку, і до мезіальної осьової стінки зуба № 22 в лінгвальному напрямку.

Через контактну зону було протягнуто нитку в той час як було застосовано силу в тестовому режимі. Потім, було проведено незначну інтерпроксимальну сепарацію емалі до того моменту, поки нитці не вдалося пройти через контактну зону без докладання надмірних зусиль.

Під час наступного візиту пацієнтки до клініки, були підтверджені первинні рухи зуба № 22, тому лікар прийняв рішення дотримуватися плану.

Пацієнтці було рекомендовано носити її п'ятий елайнер до моменту наступного візиту, який було призначено через два тижні.

Але COVID-19 закрив всі стоматологічні клініки.

Пацієнтка в своєму розпорядженні мала лише п'ятий елайнер, тому через два тижні їй порекомендували надягати його виключно вночі.

Згодом карантин було продовжено. Це, звісно, суттєво відклало дату наступного візиту пацієнтки до клініки. Така перерва тривалістю 118 днів у фазі активного руху змінила фізіологію її кістки, бо до зубів більше не застосовували динамічну силу. 

Після завершення карантину, лікарі змогли призначити час візиту. Вона повернулася до клініки, щоб продовжити лікування із мікроостеоперфорацією. Оскільки, це була її перша “справжня процедура” в клініці, для більш комфортного проведення ортодонт застосував оксид азоту та місцеву анестезію.

Лікарі провели делікатне відшліфовування. Пізніше, мікроостеоперфорація була проведена на 14 ділянках на кістці, суміжній із зубами, як на верхній, так і на нижній дузі із дистальної зони ікла та через серединну лінію до дистальної зони контралатеральних ікол.

Пацієнтці видали три елайнери, із семиденним циклом носіння. Пацієнтка також отримала високочастотний вібраційний прилад (VPro+TM, Propel Orthodontics), який рекомендовано використовувати протягом 5 хвилин щодня. Вібрація, що утворюється внаслідок дії приладу, посилює рух зуба через вплив на елайнери та стимулює формування кістки. 

Через три тижні, пацієнтка повернулася із одягненим восьмим елайнером. Хоча зуб № 22 не показав 100% результату, було передбачено досягти ротаційних рухів за допомогою тих елайнерів, що залишилися. Якщо б це не вдалось, ортодонт планував використати додаткові композитні елементи, еластичні ретейнери та оптимізовані елайнери. 

Протягом 2 днів пацієнтка скаржилася на легкий постопераційний біль в тих місцях, де було проведено мікроостеоперфорацію, але вона помітила швидке зрушення зуба № 22 під час носіння сьомого елайнера, що додало їй мотивації дотримуватися вимог лікування елайнерами та користуватися високочастотним вібраційним приладом.

Після завершення ортодонтичного лікування, пацієнтка була вражена результатом. З метою подальшого покращення естетичного вигляду усмішки, зуб № 22 мав пройти також естетичне покращення.

Обговорення

Періодонтальна зв’язка може бути як помічником, так і ворогом. Лікарям слід пам'ятати про особливості її руху та підпружинення, та одночасно потрібно переконатися, що зуби мають достатньо місця для здійснення запланованих рухів.

Одна з причин, чому періодонтальна зв’язка є другом стоматолога, це тому, що вона допомагає виконати корекцію кістки. Оскільки до зубів застосовується сила, тиск на періодонтальну зв'язку викликає запальну реакцію, що поширюється на всю кістку. Крім того, здавлюючі зусилля при закручуванні, які прикладаються при мікроостеоперфорації можуть спричинити мікротріщини кістки, тим самим давши початок локалізованому запальному процесу задля швидшого досягнення корекції кістки.

Використання високочастотного вібраційного приладу, який призначений для періодонтальної зв'язки, підвищує рівень цитокіну та хемокіну, тим самим сприяє активації змін остеокластної функції кістки, що також додає більшого впливу елайнерів на зуби. Такі прилади допомагають зменшити біль та дискомфорт, який з'являється під час лікування елайнерами.


Згорнути
Розгорнути
Підтвердіть, що ви не робот
123
Ой, згадав!